sociologija. seminaro medžiaga

45 cards   |   Total Attempts: 188
  

Related Flashcards

Cards In This Set

Front Back
Klaidingi sociologo įvaizdžiai. sociologas kaip soc. darbuotojas, visuomenės reformatorius, statistikas.
soc. darbuotojas : kai kurie sociologijos studentai įsivaizduoja dirbsiantys soc. darbą - nes tai darbas, susijęs su žmonėmis. Neteisinga sociologą suvokti tik kaip socialinio darbo teoretiką, nes soc. darbas - tai praktinė veikla, o sociologija - pastanga suprasti.
reformatorius : XIX amžiuje sociologija laikyta pažangos doktrina, ir tikėtasi, kad sociologai pateiks bet kokių socialinių problemų sprendimo projektus. Nors sociologinės įžvalgos gali padėti išspręsti problemas, šis įvaizdis nėra pagrindinis.
statistikas : dažnai įsivaizduojama, kad sociologas tik renka statistinius duomenis apie žmogaus elgseną. tokį įvaizdį stiprina parasociologinių agentūrų veikla, kurios užsiima viešosios nuomonės ir rinkos tendencijų tyrimais. Kadangi darbo metodai nedaug kuo skiriasi nuo sociologinių tyrimų, stiprėja toks sociologo įvaizdis.
Ką reiškia "sociologija yra laisva nuo vertinimų"?
Sociologo svarbiausia vertybė - mokslinis integralumas, todėl savo įsitikinimus, emocijas ir nuostatas jis stengiasi suprasti kaip tendencingumą ir stengiasi juos pašalinti. Sociologas stengiasi pamatyti realią situaciją, surinkdamas kuo tikslesnę informaciją apie reiškinius.
Kodėl sociologo kaip statistiko įvaizdis nėra vien žmonių fantazijos vaisius?
Po I pasaulinio karo amerikiečių sociologija nuo teorijos perėjo prie siaurų empirinių tyrinėjimų, kur vyravo statistiniai metodai. Nors vėliau atgimė susidomėjimas sociologijos teorija, didžioji sociologijos dalis - tai nedideli tyrimai, tyrinėjantys neaiškius soc. gyvenimo fragmentus.
Kokie veiksniai lėmė, kad nemažai sociologų įsitraukė į siaurų empirinių tyrimų atlikimą?
Amerikos akademinio gyvenimo struktūros skatina tokį modelį. Universitetuose vadovaujamasi produktyvumo kriterijumi, todėl dauguma mokslininkų visą energiją suteikia į veiklą, kurios rezultatus galima paversti solidžiu straipsniu, pvz., nedideliu empiriniu tyrimu. Juo labiau, kad daugelis mokslo žurnalų nepasitiki straipsniais be statistinės medžiagos. Todėl daugelis jaunų sociologų atlikinėja nedidelius ir nereikšmingus statistinius tyrimus.
Ką reiškia į sociologiją žvelgti sociologiškai?
Ieškoti vidinės prasmės, kuri slypi po išoriniais požymiais, statistiniais duomenimis.
Ar statistiniai duomenys patys savaime yra sociologija?
Ne. Statistinius duomenis reikia sociologiškai interpretuoti ir susieti su sociologinėmis teorijomis, juos priimti tik kaip turinčius gilesnę potekstę.
Koks tyrimų metodologijos vaidmuo sociologų darbe?
Tai vienas iš sociologijos mokslo principų - išvadas reikia pagrįsti nustatytomis tyrimo taisyklėmis. Deja, kai kurie sociologai pasineria į metodologines problemas ir nustoja domėtis visuomene. Tai galima aiškinti reliatyviai naujos disciplinos poreikiu būti pripažintai akademinio pasaulio.
Kodėl sociologams reikalinga profesinė kalba?
Kiekviena mokslo disciplina turi sukurti savo terminiją. Sociologija šneka apie gerai pažįstamus objektus, todėl reikia turėti aiškius sąvokų apibrėžimus, jei nori išvengti nesusipratimų ir atlikti darbą moksliškai tiksliai. Žinoma, formuojantis sociologijai, mokslumas buvo vertinamas pagal mokslinės kalbos įmantrumą - todėl buvo sukurtas atskiras žodynas.
kas vadinama ir kokie sociologo "idealaus tipo" bruožai?
Sociologas - žmogus, siekiantis nuosekliai paaiškinti tikrovę, besilaikantis gana griežtos mokslinės sistemos, objektyvus, nevertinti, o aiškiai suvokti reiškinius, be to, neturi teigti, kad jo metodinė sistema - vienintelė. Jam turi rūpėti metodologiniai klausimai, tiksli vartojamų terminų prasmė, taip pat jis turi domėtis supratimu dėl paties supratimo. Tai asmuo, intentyviai ir nenutrūkstamai besidomintis, ką daro žmonės.
Sociologinės perspektyvos ypatumai.
Sociologinė perspektyva leidžia naujai pamatyti visąlaik mus supantį pasaulį, atrasti naujus dalykus gerai pažįstamuose, ieškoti šokiruojančių atradimų.
"socialinio žemėlapio koordinačių" metafora. kuo svarbios yra tos koordinatės žmogaus gyvenime? kas jas nustato?
Vaikas, tyrinėdamas aplinkinį pasaulį, atranda savo buvimo vietą, taip ir žmogus veikia visuomenėje tiksliai apibrėžtų įtakos ir prestižo sistemų ribose. Koordinates dažniausiai yra nustatę pašaliniai asmenys, dažniausiai kurių seniai nebėra tarp gyvųjų. Be to, padėtį visuomenėje nustato taisyklės.
Socialinės kontrolės sąvoka.
Tai daugybė priemonių ir būdų, kuriuos visuomenė naudoja nepaklusniems nariams sutramdyti.
Socialinės kontrolės būdai.
- fizinė prievarta
- valstybės ir teisinė kontrolė
- ekonominis spaudimas
- pirminių grupių kontrolės mechanizmai
Socialinės kontrolės sistemos.
- teisinė ir valstybinė sistema
- moralė, papročiai, elgsenos normos
- profesijos pasirinkimas/specialybė
- priklausymas kitoms visuomeninėms bendrijoms
- šeima ir artimų draugų ratas
Socialinės stratifikacijos sąvoka.
Visuomenę galima apibrėžti kaip rangų sistemą, kurioje yra vieni su kitais superordinacijos ir subordinacijos ryšiais susiję lygmenys.